vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

Given the sequence 38, 32, 26, 20, 14, ..., find the explicit formula.
1. Find the cube root of the following through estimation a) 300763 b) 704969 c) ( - 226981) in which are perfect cube
Find the circumference given the area = 50.3 m².
simplify 4551 * 5541​
Please help. I’ll mark you as brainliest if correct! Don’t understand this math problem.
Please answer this question now
Place the following events in correct chronological order, from earliest to latest: A. Japan invades Manchuria, Tripartite Pact signed, US Oil embargo B. US Oil
Find the mean absolute deviation (MAD) of the data in the bar chart below.
PRE algebra !!! PLEASE HELP! Ruth plays on the school basketball team. The table shows the team's results and Ruth's results for each game. What is the experime
16. Use yesterday’s stock table for the company Icarus to answer the following questions. 52-week Price High Low Stock Symbol Dividend Annual Yield Retu