spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Hiya! please help me:(Find the area of an equilateral triangle with sides of 4ft
Which equations represent precipitation reactions? A. Na2S + FeBr2 → 2NaBr + FeS B. MgSO4 + CaCl2 → MgCl2 + CaSO4 C. LiOH + NH4I → LiI + NH4OH D. 2NaCl + K2S →
identify patterns in the effects of white settlers westward expansion on other cultures??
focused on government and education Answer:Athens
as isthmus is a narrow strip of land that is bordered by water on each side,and that connects two larger pieces of land.How does this differ from a tombolo?
What is Force and its effects ?
Which of the following individuals was a founding member of the Sons of Liberty and helped organize the Boston Tea Party? A. Samuel Adams B. George Washin
is the subcontinent of india part of asia
Can someone please help me i'm not good at writing Think about the steps you take to get in the mood to create in your favorite art, and then write a paragraph
What are folders ?????