jonah420
jonah420 jonah420
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of apples costs $3.50. At the
same rate, what would be the cost of 7
pounds of apples?

Respuesta :

Tguerry2
Tguerry2 Tguerry2
  • 01-10-2019
3.50 is the cost of a 5 pound bag of apples. 1 pound bag is $.07 — .07 • 5 = 3.50. So them at means .7 • 7 = $4.90
Answer Link
Muhaha
Muhaha Muhaha
  • 01-10-2019

Answer:

x = $4.90

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of 7 pounds of apples

5/3.50 = 7/x   <-----  (Cross multiplying to solve )

(FRACTION ABOVE)

 

5x = 7 * 3.50

x = $4.90

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the equation of a line parallel to the line y=3x+2, passing through the point (10,1)? A. 3x - y=29 B. 3x + y=29 C. -3x - y=29 D. 3x +
Why does more solar energy reach the equatorial regions than the polar regions?
Solve the equation: 1/4 + w = 6 1/3
How do I factor 2y^2 - y - 10
What does it mean when Brutus says: "Into what dangers would you lead me, Cassius... that you would have me seek into myself...for that which is not in me?
The specific temperature at which a substance changes from a liquid to a gas is an example of a
solve for x₁ and x₂6x₁+3x₂=606x₁-2x₂=80
What is social Darwinism and how was it tied to imperialism?
Which of the following is the equation of a line parallel to the line y=3x+2, passing through the point (10,1)? A. 3x - y=29 B. 3x + y=29 C. -3x - y=29 D. 3x +
Solve for x/4-x+2/6=x/3