alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

In 5-6 complete Spanish sentences, introduce yourself. Make sure to include where you are from, what activities you do on a regular basis, and how old you are.
Describe your dad. What is your relationship like with him? As we reflect on how we come to have different views, how do you think your dad or your relationship
find the slope of the line that contains (7,5) and (2,2)
help me on theis pls pls pls
Which expression represents "the sum of w and 4"? A) 4w B) W-4 C) W +4. D) w 4 F) 4-W
What do you call the break in the bone that can occur from either a quick, one-time injury or from repeated stress to the bone overtime?. A.Fracture B.Sprain C.
20 - b/4 = 23 what is the variable number
etyl axetat có công thức là
2. How did the US government handle refugees
please help, theres a picture