audreyprettyman audreyprettyman
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Chris and lisa went shopping and spent a total of $25.50. Lisa spent $13.50 more than chris spent. Hiw much did lisa spend?

Respuesta :

sagedellamore sagedellamore
  • 03-12-2019

Answer:

12$

Step-by-step explanation:

$25.50-$13.50=$12

Answer Link

Otras preguntas

What property is shown in the equation below? -43 / (-1)=43 A) reciprocal property B) negative one property of division C) identity property of division D) Div
Write an numerical expression for "6 times the sum of 4 and 5"
Theos mom bought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
What 240 percent of 600
A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package? Round to the nearest hundredth.
"John Marshall has made his decision. Now let him enforce it!" Andrew Jackson, 1832 What is President Jackson referring to in this statement?
what is 150% of 18 ?
What types of individuals in a population are represented by the two ends of a bell curve ?
Alex is thinking of a doubles fact. The sum is greater than the sum of 7+7 but less than the sum of 8+9. What fact is Alex thinking of?
summarize at least three events that happened in the fable the city mouse and the country mouse