birdwelb birdwelb
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

How much is saved by buying a 20lb bag of brown sugar for $10.95 instead of 20 1 lb bags for $.89 each

Respuesta :

lavernewhite61056
lavernewhite61056 lavernewhite61056
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link
andreamoss andreamoss
  • 02-04-2020

Answer:

$6.85

Step-by-step explanation:

20  one pound bags times $.89= $17.80

$17.80-$10.95=$6.85

Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of -3 + (-7)​
A film lasts 2 hours and 35 minutes. Greg is going out at 8.15 . If he starts watching the film at 5.30 will he have time to warch all of it? Show how you decid
What is x/2 - 14 = 20​
PLEASE HELP! I'M BEING TIMED!
As an electromagnetic wave travels, what is the relationship between the magnetic field and the electric field along its path? A. They are parallel to each othe
who here is an E-girl
Nick has of a watermelon. He divides it equally between 8 people. What fraction of a watermelon does each person get?
Which of the following are styles of Jazz? (Check all that apply) Fusion Bebop Swing Blues Ragtime
Some students use an apple to represent the Earth. What is the best reason to use an apple for this comparison? a. The skin of an apple is very thin, and the cr
Which set of ordered pairs could repesent a linear function?