ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

how an organism appears. examples include the presence of flagella, gram stain behavior, and cellular arrangement.
HELP ME OUT PLEASE I NEED BETTER GRADES
the boston weatherman says there is a 75 percent chance of rain for each day of the labor day four-day weekend. if it doesn't rain, then the weather will be sun
hi can you help me with question
How would you describe the pacing, or the speed, of "A Visit of Charity"?
who created neoclassical music?​
So first I have to write on the bottom so it say I have to write an explanation about why my activity was scientific and I have to put which field of study my a
Where did the Swiss family build a more permanent home
Which FOUR sentences have the correct use of adjectives and punctuation? Alani's dad gives many exciting helicopter excursions above the volcano. In 1950, the S
The quotient of 24 and d