nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

I went shopping for a new car. the suggested manufacturers price is $26,985. With discounts for first time car buyer, being a college graduate, and the Labor Da
at the market opening, a customer purchases 200 shares of an S&P 500 inverse etf (-1x) at $50 per share. At the end of that day, the s&P 500 index decli
Solve each of the following equations. Show its solution set on a number line. Check your answers. |3x-2| = 19
Solve the inequality
Explain the different stages in nutrition of amoeba ?
Consider the polynomial function p(x)=-5x^6-3x^5+4x^2+6xp(x)=−5x 6 −3x 5 +4x 2 +6xp, left parenthesis, x, right parenthesis, equals, minus, 5, x, start su
A group is selling chocolate-covered pretzels for 6 dollars per container and kettle corn for 8 dollars per container. They want to sell at least $2,800 in item
Select the values that make the inequality m 4 true. Then write an equivalent inequality, in terms of m. (Numbers written in order from least to greatest going
HELP. Really really need help. ASAP please. Please help me with this. I will give out a lot of extra points and a Brainly to whoever does it good. Thanks.
anyyyy girrllll online hereeeere m soo bored​