waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

The middle layer of the urinary bladder is identified as ___________. a. Mucous coat b. Submucous coat c. Muscular Coat d. Sphincter Coat
An ice cream stand uses the expression 2 + 0.5x to determine the cost (in dollars) of an ice cream cone that has x scoops of ice cream. How much does an ice cre
Which of the following are kinds of lipids? a. Fats, phospholipids, and steroids b. Fructose and Glucose c. DNA and RNA
Why did Paine believe that Britain was unworthy of being called a republic?
What is 267 divided by 3?
Giants and dwarfs are believed to be _________stars (Old or Young).
Mrs.jones is describing a function to her students.she says the output is equal to seven less than twice the input.which of the following equations models this
The Pueblo Native American groups in the Southwest of modern day United States and Mexico were known for what kind of government system? parliamentary system wi
Who was Robert Oppenheimer?
Which part of a plant has the potential to produce a lateral shoot?