deonauld deonauld
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Roz bought 3 dozen bagels and a $0.69
orange juice. She paid $7.89. How much
was one bagel
?

Respuesta :

zzzcloudy
zzzcloudy zzzcloudy
  • 01-10-2020

Answer:

$2.4

or

$2.40

Hope this helps!-xox

Also please heart or give brainliest!<3

Answer Link
hellothere5026
hellothere5026 hellothere5026
  • 01-10-2020

Answer:

$0.20 per bagel

Step-by-step explanation:

subtract .69 from 7.89 to get 7.20. since there are 12 in a dozen, multiply 12 and 3 to get 36. divide 7.20 by 36 and you will get how much each bagel is, which is $0.20. Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

What do they show about life in Hoovervilles across the country?
Find two numbers whose difference is 80 and whose product is a minimum.
Help!! Keep getting confused
Explain how you find ordered-pair solutions of the equation 3x – 5y = 15, and then find two such solutions.'
PLEASE HELP!!! Which Expression defines the arithmetic series 3 + 7 + 11 + . . . for eight terms?
A swimming pool is being filled with water. The diameter of the pool is 27 feet, and the height if 4 feet. Which formula represents the correct way to find the
Don't know what to do :\\
Which sentences contain a pronoun that is unclear because the antecedent is unclear? Check all that apply. At my favorite restaurant, they give you free drink
A comma splice occurs when a sentence is missing either a subject or a verb is this true or false
More points!! Please answer all questions