apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

Mrs. Ibara wrote three decimal numbers on the board followed by two blank spaces. Complete the sequence 4.15, 6.3, 8.45 , _____, ______.
how to multiply 396×37
graph the function f(x)=(x+1)(x-2)
contrast the economies and ways of life that developed in the north and south
name two different numbers that round to 8.21 rounded to the nearest hundred
Which of the following statements is incorrect: Select one: a. Eli Whitney invented the cotton gin. b. Eli Whitney became very rich because of the cotton gin.
Explain how the geography if Indian subcontinent contributed to the movement of people and ideas
what is the answer to 3x10¹=
What lines measure distances east and west of the prime meridian?
Only __________ has the power to pass laws pertaining to Native Americans.