leslie20384 leslie20384
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $14.70. How many
pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

zycholm23
zycholm23 zycholm23
  • 02-10-2020

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

Answer Link
autumnjohns03
autumnjohns03 autumnjohns03
  • 02-10-2020
I believe the answer is 4.2
Answer Link

Otras preguntas

I'll give the brainiest. Help please
WILL MARK BRAINLIEST, THANKS, AND 5 STARS! PLEASE HELP! Name one link of the accident chain can be broken to prevent the accident?
Three times a number x is more than 18.
I need help making a proof for geometry! Here is the question… There are 2 parts I have to make a proof and then I also have to find the measures of AB and AC!
Question 6 Luna mixes 2 cup of orange juice with a cup of cranberry juice. She gives cup of the juice to Mags. How much is left in Luna's glass?
A square on the board is chosen at random. Find the probability as a fraction in simplest form
how long will you go to prison for assault and harrasment?​
Pls help me with this
How many molecules make up 32 g of Oz?
Can I pleae get some help i dont get it