tmathesonm03p0l975 tmathesonm03p0l975
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2 liter juice costs $2.50. Sam wants to know the cost per kiloleter

Respuesta :

jhemarschool jhemarschool
  • 02-10-2020

Answer:

0.002 is the kiloliter and if you multiply you get 0.005

Step-by-step explanation:

make me brainliest pls :)

Answer Link
asarenana1120
asarenana1120 asarenana1120
  • 02-10-2020

Answer:

$6.25

Step-by-step explanation:

It's $6.25  because 2.50 x 2 = 5.00 so 5.00 = 4 liters and then divide 2.50 by 2, then add that to 5.00 and the answer is $6.25

Answer Link

Otras preguntas

Tasha believes that she can rewrite the difference 120 - 36 as a product of the GCF of the 2 numbers and another difference. Is she correct?
2h/3-1/4=1/3 solve and show your steps
Which two countries were the first to declare war on Germany in WWII?
a couple wants to install a square mirror that has an area of 500 square inches.to the nearest tenth of an inch,what length of wood trim is needed to go aroun
What is a scale on a map?
kilo-  -  1,000deka-  -  10How much larger is a kilo- than a deka-?
Tasha believes that she can rewrite the difference 120 - 36 as a product of the GCF of the 2 numbers and another difference. Is she correct?
kilo-  -  1,000deka-  -  10How much larger is a kilo- than a deka-?
three consecutive even integers have a sum of 168. what's the value of the largest integer?
How did the formation of alliances affect the outbreak of war?