bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

What are some opportunity costs of a greater government role in the economy?
Which change will decrease the number effective collision during a chemical reaction?
we need any help on this home I can you turn it in by Monday so can you help me please. i need on 9 and 10
Eukaryotic organisms that decompose dead organisms and absorb the nutrients are generally found in which kingdom?
What kind of map projection is this?
Kayla has a younger sister an a older brother. Her younger sister is 3 years more than half of Kayla's age. Her older brother is 7 years less than twice Kayla's
What are the things that Albert Einstein created
What is the common multiple 5and9?
Dividin a number by 10 exponent, how is the decimal point moved
Use the graph to determine the function's domain and range.