rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

What is 68 divided by the square root of 4
solve for x: 2x^2+4x-16+=0
What is the size and shape of a super volcano?
Many colonial people volunteered to fight for the Allied forces because they hoped their service would win their colony's ____
What organs work with skin?
which inequality is equivalent to 7x-2y> 8. A) y> 7/2x+8 b) y>-2/7x+8/7 c) y <7/2x-4 d) y <-2/7x-4/7 (whats a Inequality? )
Which of the following categories includes the most distantly related organisms? (A) family (B) species (C) class (D) genus (E) order
Many colonial people volunteered to fight for the Allied forces because they hoped their service would win their colony's ____
Is STM semantically or acoustically encoded??
A bottle rocket that was made in science class had a trajectory path that followed the quadratic equation y=-x^2+4x+6. What is the turning point of the rocket's