abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

An amoeba eats some food. Which organelles will help store and digest it? vacuoles and lysosomes mitochondria and ribosome endoplasmic reticulum and the Golgi a
PLEASE ANSWER QUICKLY The sum of three different positive integers is 12. Show that one of them must be greater than 4
estimate the difference between 206 and 167
What is the opposite of 1/3 and of -7/12
how do bases bond together
What type of charge does an neutron
this spelling word has an s blend at the end
which is an example of how ecosystems on earth affect each other
Please answer the following question in Spanish: How would you greet your teacher in the morning? When entering your answers for fill in the blank and essay que
After a bill has been introduced, what happens next? It is debated on the floor. It is sent to the other house. It is reviewed in committee. It is approved b