caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

solve: x + 1 < 5Me confused and need help ​
Use properties of operations to write an equivalent expression by combining like terms. 7h - 3h
Answer the photo below thanks
Please I need help pls
If you were in charge of planning the school lunch menu, what foods would you serve each day? "I would serve…."
What challenges did the immigrants face in the U.S. during the 1800s
What was the impact of the Constitution of 1791?
( (−7.2) 2 − 6.4 ) × (1.8 + (−0.8))
this is the pond in the shape of a prism
El surgimiento de la Santo Domingo frances?