petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

where is brussels in europe
how many tectonic plates are there
The layer of soil that contains the most organic material is called the ____ horizon.
how many bones in the human body
where is brussels belgium
Among all school of thought concerning the representation of Buddha, which of the following is not a common trait of Buddha?
it is estimated that over ___________% of all crashes in the u.s. are caused by driver distraction.
marsupials are found in north america and australia, but they would not have been able to swim across the ocean. according to scientists, how did this group of
how to solve a system of equations
how do they decide when easter is