rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me with question 1 & 2 please (30 points)
The cells of plants and animals are similar, except for a few different structures. Which structures are only found inplant cells?​
Helpppp meee pleaseeeeeeeeeee
Learn with an exampleWhat quantity of garlic would you need to make a half recipe?Nutty peanut sauceINGREDIENTS:1 cup peanut butter3 tablespoons sugar2tablespoo
how is energy can be changed from one state to another?​
Which number represents Mozambique?
The function f(x)= x - 6x + 9 is shifted 5 units to the left to create g(x). What is
HELP ME ASAP AND YOU WILL BE MARKED AS THE BRAINIEST PROMISE!
to what extent did the enlightenment impact the American and French revolutions?
a hula hoop has a radius of 19 inches. what is the length of the arc subtending 1/4 of the hoop? A. 43.8 B. 14.9 C. 29.8 D. 59.7