bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

Danny has a 15-foot board that he wants to use as a motorcycle ramp. If Danny wants the end of the ramp to be 4 feet off the ground, what angle will be formed b
Why dose yellow river have that nick name?
Which letter represents the direction of the centripetal force?
In the case of cancer, uncontrolled cell division is a problem because it A. causes excessive white cell production. B. interferes with other cell replication.
What letter comes next S,M,H,D,M
Fred bought 6 new baseball trading cards to add to his collection. The next day his dog ate half of his collection. There are now only 29 cards left. How many c
The Layout button is located in the ____ group on the HOME tab. Choose one answer. a. Slides b. Drawing c. Paragraph d. Font
why do you think many Cubans support Castro
In "Marian Anderson Sings," why does Anderson finally accept the invitation to sing at the Lincoln Memorial on Easter?
when a large animals eats a plant eater what does it get