moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

22. If a tRNA anticodon is CAA what is its corresponding mRNA codon? For the genetic code which amino acid does this codon codify?
When scientists analyze a rock for its age they are able to determine what events occurred and how it affected life. What do scientists deduce from this? A. det
"Help Me Please Fast"
Tell whether the lines for each pair of equations are parallel, perpendicular, or neither for questions 3 and 4. 3 ) y = -7/8x - 1 and -8x + 7y = -21 4.) y = -1
15/40 in lowest term I need it so bad now
What were the chief provisions in the USA Patriot Act? A. The government could eavesdrop on telephone calls and privileged conversations between prisoners and t
How can I use United Nations in a sentence??
Identify the pun on the word "bye" How is it used? From Twelfth night Act 3 scene 1.
which sentence has the correct parallel structure? My parents say that if I’m going to go, I have to pay for either half of the trip myself and pay for all of m
A cereal box has a height of 32 centimeters. It has a base with an area of 160 centimeters. What is the volume, in cubic centimeters, of the cereal box.