moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

a dozen apple costs $2.55.at this rate how much would 8 apple cost?

Respuesta :

MohamedSharif
MohamedSharif MohamedSharif
  • 01-11-2016
12=2.55 how about 8
8 x 2.55 divided by 12=$1.7
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following will sink in a container of mercury with a density of 13.6 g/mL? A. zinc, D = 7.14 g/mL B. ice, D = 0.92 g/mL C. gold, D = 19.3 g/mL
is 0.75 greater than 0.100?
Which of the following is a convention that Byzantine artists used in icon paintings? Artists painted faces and hands with textured colors. Artist
Capital resources are goods made by people and: A)scarce B)are divided among members of society. C)used to produce other goods and services.
what does a comparison/contrast show?
the difference of twice a number and five is three. find the number. translate the word problem to an equation. which steps describe how to solve the equation?
Look at the potential energy diagram for a chemical reaction. Which statement correctly describes the energy changes that occur in the forward reaction? The ac
Did I balance this correctly?
Given the function f(x) = 0.5(3)x, what is the value of f−1(7)? 0.565 1.140 1.771 2.402
2. for what purpose did martin luther king, jr. write "letter from birmingham jail"?