mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME!!! You and your friend got tricked into helping another friend move stuff from a garage into moving truck. The ramp used is 12 feet long and make
Sarah and Tony both investigated the properties of different minerals. Take a look at the table with their observations. What was the difference in the two sets
Suppose payments will be made for 7 1/4 years at the end of each month from an ordinary annuity earning interest at the rate of 4.25%/year compounded monthly. I
If a denotes radius of circle, find area of circle. Please help!!!! Thank you.​
The volume of the vessel is reduced twice,and the number of molecules is reduced three times.How the pressure will change gas?​
write the formula of the parabola that has x-intercepts (1.3,0) and (-1.3,0), and y-intercept (0,169)
Solve the proportion. 10 35 10 + x 56 x = [?]
Solve the equation. m2-14 – 29
The fall of Roman began with poor leadership attacks by invaders and A declining economy Evil emperors Over abundance Earthquakes
what is the meaning of woe​