jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

What is an equation parallel and perpendicular to y=-2/3x+4
For what reason would it need to carry a larger payload?
What is the service area of the sphere with a radius of nine units
A small rock remains at rest in outer space while an astronaut pushes horizontally on it with a force of 20 N. Which of the following must be true? A. There i
Which are the biggest fish?
find the equation of the straight line passing through the point (0,-1) which is perpendicular to the line y=-3/4x-3
what side is shorter given two adjacent triangles
Forty grams of Iodine 131, a radioactive material, decays according to the equation A(t)=40e^(-0.087t) (t is in days and A is the amount present at time t) a.
how to turn it into a decimal
If Mary is 2 year old and her sister is half of her age, now Mary is 100 years old, how old is her sister