hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I NEED AN ANSWER QUICK
Read the background on energy policy and President Trump's speech on the Paris Agreement. How should government balance consumer demand for energy and environme
Which revision corrects a misspelling in this sentence??
Andy wished that he ____(can) think of a way of helping
[tex]\large\mathfrak{{\pmb{\underline{\orange{Question }}{\orange{:}}}}}[/tex] Tick (✔) the correct option: 2 : 3 5 : 7 11 : 13 17 : 19 23 : ? (a) 25 (b) 27 (c)
Consider the functions F and G in the tables below PLEASE HELP PLEASE
could anyone help with this, thanks !
explain the delay in hearing of a sound​
Why is the article the map that shows that the city vs. country is not our political fault line a secondary source?
What rock type is best described as a felsic volcanic rock that is lightweight, light-colored and appears to consist of hard, solid white-gray material with som