ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

2.3.4 Describe the process of crossing over that resulted in the appear structure A. in the diagram​
It was wronghzjzjhxhdjdjshhgzjsb
can someone explain how to do this
An hydrocarbon mixture with water 5:2 ratio is mixed with another mixture of hydrocarbon and water 6:1 ratio. What is the new ratio of the mixture?
What is Elie's job at Buna?
Show that the straight line with equation 3x-y+8=0 is a tangent to the circle with equation x^2+y^2-18x-10y+16=0
The formula for the ______ value interest factor of an annuity is {1-[1/(1+r)t]r}1-[1/(1+r)t]r.a. presentb. futurec. compoundd. discount
There are 216 guests currently staying at the hotel. 81 of these guests are signed up to the loyalty programme. Fiona thinks that more than 4/10 of these guests
Find the measure of angle 6.
Show that the straight line with equation 3x-y+8=0 is a tangent to the circle with equation x^2+y^2-18x-10y+16=0