tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

Que es un anuncio radial
A 150 Kg objects is lifted heights of 12 meters . What is the gravitational poteentain energy of the object.
Write ea h equation in slope-intercept form; then state the slope and y-intercept: 8x - y = -2
Think about the writing prompt, and then write an effective research question for the topic. About Sparta and Athens
Help ASAP giving brainliest
Read this sentence from paragraph 1 of the story. The widow forced Yeh-Shen to do the hardest work. Yeh-Shen's stepmother makes her work hard because she A. thi
Samuel runs 6 laps in 24 minutes. If he continues to run at the same rate, how long will it take him to run 17 laps?
please help :). i need to get a 100 on this.​
what is three eights plus one eight
Think about one of your favorite books, movies, or TV shows. Who is a character in the story that has a job that you think is interesting? What kinds of things