person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

Graph 8x-2y=-16........
Jose traveled 315 miles in 7 hours. Based on this rate, how many miles did Jose travel in one hour?
Which of the following innovations provided the first nearly instantaneous communication between North America and Europe? A. the Internet B. the transatlanti
Good afternoon to you too, Angela formal o informal?
metals can be described as
What was the primary motivation behind the non-aligned movements during the Cold War?
Hey, I need any example how to answer this question? Who is protagonist and what are two characters traits displayed
Why is northern Africa much warmer than southern Africa
Can someone help me with this?
Which was the most important reason for the forming of corporations? A) To combine access to raw materials. B) To have a larger labor source. C) To increase