youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Oliver paid $21 for 6 t-shirts. Each shirt was the same price. What was the cost of 1 t-shirt?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2021

Hope this helps

Answer: one t shirt cost $3.5

$21 divided by 6 = 3.5

Answer Link
kkozume27
kkozume27 kkozume27
  • 02-06-2021

Answer:

The cost of one t-shirt is $3.50

explanation :

21 ÷ 6

= 3.5

Answer Link

Otras preguntas

Which of following is not one of the steps in the data life cycle?A. data storageB. data useC. data collectionD. data accounting
What part of the frankincense tree is used to make essential oil
hhhfugggvvvugcuucjgyyyygyvvvvvv
George Sand – Souvenirs de 1848. L'impôt est destiné à prendre un peu du trop de chacun pour donner beaucoup à tous. Ainsi, c'est peu que de payer le huitième d
What is the conflict of the play in Romeo and Juliet
1) For , label each side as opposite, adjacent, or the hypotenuse. ​2) For , create trig ratios for sin, cos, and tan. DRAG & DROP THE ANSWER opposite adj
Who can amend the daily floor sessions
18. What do complex carbohydrates contain that simple carbohydrates do not?
the length of a rectangle is twice its width. If the perimeter of th r rectangle is 60 in, find its length and width
cos θ= -4/5 find sin2 θ in QII