bcheng102600 bcheng102600
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

1. Lily spent 4 times as much as her sister Sue. If the girls spent $24, how much did each girl spend?

Respuesta :

keencar18
keencar18 keencar18
  • 03-06-2021

Answer:

Lily spent $19.20, Sue spent $4.80. Make sure to include the units.

Step by Step:

Lets say Sue is X

4x+x=24

5x=24

x=24/5

x=4.8

So sue spent 4.8.

24-4.8=19.2

Lily spent 19.2

Check:  4(4.8)=19.2

19.2+4.8=24

Answer Link

Otras preguntas

A gallon jug of milk is 3/4 full. After breakfast the jug is 1/12 full. Find the difference of the amounts before breakfast and after breakfast.
Write a real-world word problem in which the unit rate is 6 miles per hour.
What is meant by the "partition" of India in 1947?
ronald states that number 1/11 is not rational because, when converted into a decimal, it does not terminate. nathaniel says it is rational because it is fracti
What is 1,537 x 242?
what is the time 10 minutes before noon
Identify the correct sentence. a. Lou takes his studies more serious. b. Lou takes his studies seriously. c. Lou takes his studies serious. d. Lou takes his
Which of the following would NOT be an example of a long-term goal? a. lose 30 pounds in eight months b. run a marathon in two years c. run a 5k in three weeks
which philossophers called all people the ''sovereign'' meaning all power should rest with them ?
speed or velocity are more helpful to a pilot why