jenfromtheblock jenfromtheblock
  • 04-01-2015
  • Mathematics
contestada

If ribbon costs10 cents per foot what is the total cost of the ribbon in dollars.explain your reason including how u decided where to place the decimal

Respuesta :

rmason1997 rmason1997
  • 04-01-2015
(10 cents/ 1 ft)($1/ 100 cents)=
10/ 100= $0.1 per foot or $1 per 10 ft
Answer Link
tknaub
tknaub tknaub
  • 05-01-2015
if there is only one foot of ribbon then the cost would be $1.20 because there are twelveinches in a foot and .10 x 12=$1.20
Answer Link

Otras preguntas

What is the first 30 numbers of pi?Last one Promise!
what type of monkey starts with an h?
when did fair trade start
How many hawksbill turtles are left in the world?
Who was the African-American who called the war with Mexico disgraceful and cruel? Why?
How did world war 1 contribute to the collapse of the Russian monarchy?
Any facts on string art? I can't find any!
Why were the steel plow in the mechanical Reaper important inventions?
Why is the enlightenment considered the turning point in world history
which fraction shows 32/48 in simplest form