bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

how to do that exercise
How can you use the periodic table to find the number of neutrons in one atom of an element? The number of neutrons is equal to the number of electrons. The
there are 72 students and 18 choose popularity, which percent of students chose popularity? (round to the nearest tenth)
which statement best discribes the Ewell family
Box of 12 golf balls costs $45. what is the unit rate
How did working together during the american revolution strengthened the sense of being american and forming an american identity
What is the value of y in terms of x in the following equation? x - 8y = 1/4
What is the lcm of 21, 84, 126?
It takes 50 seconds to discharge 750 cc from a small sprayer how long should you spray if you want to discharge only 330 cc
He has made judges dependent on his will alone, for the tenure of their offices, and the amount and payment of their salaries