Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

Facts about the outer core
the oscillations producing a light wave are
what can be related to heat flow and movement of molten rock within the interior of the earth?
How does Velocity differ from Speed? (Velocity-Mesure of both speed and direction)
Which pair of ratios form a proportion? A. 5 : 11 and 6 : 12 B. 7 : 13 and 21 : 39 C. 8 : 14 and 24 : 30 D. 10 : 20 and 20 : 30 Please help me.
Which of the following is true for the graph of the quadratic function f(x)=2x^2-10x+12 A. The vertex of the function is the point (5/2), (-1/2) B. The y-in
Mark the statement if it correctly describes Alexander 1
What is 18-2x(4+3) I need the answer
Air offers________ to the motion of objects through it
James has a board that is 3/4 foot long. He wants to cut the board into pieces that are 1/8 foot long. How many pieces can James cut from the board