Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

When a government passes a new law, it is exercising its _____. ((legislative power)) <-- answer!
The solid rocky part of the Earth makes up the cryosphere hydrosphere biosphere geosphere
can someone help me please
Define a set x of numbers as follows. b. 2 ∈ x. r1. if x ∈ x, so is 10x.
The interior angles formed by the sides of a quadrilateral have measures that sum to 360°. What is the value of x? here is the quadrilateral
what is 1 1/12 as a mixed number
Certainty is _______ rather than _______ in a world filled with uncertainties.
The early telegraph (invented by Samuel Morse) was the first mass communication tool to make which of the following possible? 1. the transmission of sounds suc
Suppose you want to fill a pot with 1 gallon of water. You can use a measuring cup the size of a cup or a quart. Which would be best to use? Explain your reason
Dr. Tate and Dr. Ramirez are observing the effects of a type of solar activity that has reached the planet Jupiter. What solar activity are they observing? sol