Kayla4320
Kayla4320 Kayla4320
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

100 points & brainliest if you get it correct!

100 points amp brainliest if you get it correct class=
100 points amp brainliest if you get it correct class=

Respuesta :

livia68
livia68 livia68
  • 03-11-2021
brand 1 is the better deal. the unit price is $2.14 per lb.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-11-2021

Brand 1

[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{12.19}{5.7}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto 2.14/lb[/tex]

Brand 2

2.15/lb+2=2.17/lb

Brand 2 is a better deal and 2.17lb is the unit price

Answer Link

Otras preguntas

If a force of 1000 N is required to accelerate a crate of bowling balls to 100 m/s2 , what is the mass of this crate?
Suppose on this day all tickets were on sale for the child price of $6. How many tickets were sold?
Is 7040 greater less then orr equal to 4 miles
A free-falling projectile is launched from the ground and has a hangtime of 6 seconds before hitting the ground. How high did it go?
after selling a dozen copies of the daily newspaper, a newsstand had fewer than 79 copies left. how many copies did the newsstanf have at the beginning of the d
given that (2,3) is on the graph of f(x),find the corresponding point for the function f(x) - 4
Contains (0,1) and (5,2)
A report prepared by a credit bureau which shows details of an individual’s credit history is a _____.
I need help on 9-11 please
¿Qué producto se cultiva para el consumo interno de Belice? a. tomate c. lechuga b. arroz d. pepino