trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

How do you write 0.000006 in fraction
When heated, KClO3 decomposes into KCl and O2. If this reaction produced 60.3 g of KCl, how much O2 was produced (in grams)?THE EQUATION IS 2KClO3-----> 2KCl
Tapeworms and lice are examples of _____that can cause diseases in humans.
Qabbani, Nizar. "Love Compared.". Which statement describes this poem best? a.The poem is an example of a modern sonnet. b. The poem uses parody and iambic pen
write this number in standard form 4 hundred-thousands 13 thousands 11 hundreds 4 ones
Who elects the president? How were they originally chosen? How are they chosen now?
What are organic compound needed for living things
how much property tax must be paid each month when the property tax is 1,644 a year
Which of these sentences from Shirley Chisholm's speech is an example of an extended sentence structure? A. Part of the problem has been that women have not b
I am a three digit number I am an odd number on my digits are the same the product of my digits is 27 and the number is