We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

approximately how many 1964 u.s. morgan silver dollars were ever minted?
in the diagram PQR and T are points on the circumference of a circle PTS and QRS are straight lines.PR is a diameter , QSP=28° and RPS=50° calculatea)PRTb)QTSc)
The exponential function f takes the value 10 when x=1 and 30 when x=2
PERFORMANCE TASKMAKE YOUR OWN ARTWORK THAT SHOWS YOU SELF-EXPRESSION THROUGH A PRINTING ACTIVITY. YOU MAY CHOOSE ONE ART MOVEMENT (ex. IMPRESSIONISM,CUBISM etc.
Given the function f(x) =5/4 x -5 solve for the X- and y- intercepts use the interprets to graph the function . Can anyone help me with this question please ?
Two cars traveled equal distances in different amounts of time. Car A traveled the distance in 2.4 h, and Car B traveled the distance in 4 h. Car A traveled 22
Find the distance between each pair of points
I'm starting a fantasy novel for school. It includes elves, orcs, druids, dragons, faeries, etc. There is a complex hierarchy. The kingdom, Avleiadon (Av-laya-d
Describe the climate of Chile.
Scenario: All organisms maintain a balance of internal conditions such as body temperature, moisture level, and energy level as a requirement for survival. This