jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

How to graph f(x)=(x-2)^2+3
Please help me with this question on my homework. I've been stuck for a while
Organic compounds, such as carbohydrates, lipids, proteins, and nucleic acids, within the human body are often referred to as __________. complex molecules macr
the ____________of -6 is 6 because it is 6 untits from zero on the number line
Does the past 230 years of constitutional history prove the arguments of the federalists? or does it prove the arguments of the antifederalists?
Which heroic trait of the epic hero Beowulf is shown in the following lines? Faring from far-lands: || the foremost in rank (Part VI:44)
Who or what is grendel?what motivates him?what does he fear?what does he love?what deos he need?
The application of scientific knowledge to the development and improvement of goods and services is generally referred to as ______..
Knowledge of the older adult's functional ability allows the dental hygienist to?
Lenny came face-to-face with a young bear while hiking in the sierra nevada mountains. his sensory input traveled to his cerebral cortex and amygdala. in what o