lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

How many mL 18.0 M H₂SO4 is needed to make 1.50 L of 0.120 M H₂SO4? mL PLEASE HELP I need to do it tonight
how do i solve 8(2-6v) + 19 = -61
What is the leading cause of death for children and teens?.
1 Select the correct answer. Find the quotient. 24-3÷1 7 I = 1² 7 OA. 1(21 - 3) OB. 71 21 3 - O C. 21 3 - 71 OD. (213) 7
Explain how parts of a glucose molecule are used to make amino acids.
answer the questions and answer the questions please please please please please ​
What is the surface area?
Three teams, A, B and C, play in a competition. games won by A: games won by B = 3:1 games won by B: games won by C = 4:3 Team B has won 10 games. In total,
Solve for X. Round to the nearest tenth. IMAGE ABOVE SOMEONE PLEASE HELP ME ILL GIVE YOU BRAINLIST ANSWER
At which event did political parties meet to choose candidates for an upcoming election?