eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Apart from plants, what other group of organisms photosynthesises?​
Which tool uses images and other visual elements to provide artistic inspiration to programmers who are designing a program?
Divide: (m+14m+31)/(m+10)
What did archaeologists learn from the rosetta stone.
The molar mass of copper(II) chloride (CuCl2) is 134. 45 g/mol. How many formula units of CuCl2 are present in 17. 6 g of CuCl2? 7. 88 × 1022 formula units 1. 8
Answer the questions using the drop-down menus. How did Hellenistic culture develop? Why was the site for Alexandria chosen?.
1. List the features that are found in eukaryotes but not prokaryotes. What are advantages provided by these features? bboldiitalicsuunderlinebulleted listnumbe
HELP PLEASE IM TIMED 100 POINTS AND BRAINLIEST To identify the central idea of a text, it is most helpful to O ask what information is missing from the text. O
Does the act of creating a law code represent a continuation of or end to revolutionary ideals
Which change increases the electric force between objects? Two neutral objects are moved closer together. ® Electrons are added to two negatively charged object