maxvaz107
maxvaz107 maxvaz107
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

we can buy 32 ounces of lemonade for $6.08 How much does it cost per ounce.

Respuesta :

AlexHiar
AlexHiar AlexHiar
  • 02-02-2022

Answer: $0.19

Step-by-step explanation: divide 32 by $6.08

Answer Link

Otras preguntas

How did each of the scientists below contribute to the scientific understanding of the atom? Aristotle, Democritus, Dalton, Thompson, Rutherford, Chadwick, Bohr
The width,w, of a rectangular garden is X -2 the area of the garden is X^3-2X-4 what is an expression for the length of the garden? A. X^2-2x-2 B. X^2+2x-2 C.
Which nuclide is used to investigate human thyroid gland disorders? (1) carbon-14 (3) cobalt-60 (2) potassium-37 (4) iodine-131
Work out: 6 divided by 3/5
a circular mirror has a diameter o 12 inches. what is the area , in square inches , of the mirror
A company's monthly profit increases by $1,000 each month. In January, the profit of the company was $25,000. If x = 0 represents January, which of the followin
Factor 3x^2 + 10x + 4. A. (3x – 4)(x – 1) B. (3x – 2)(x – 2) C. (3x – 4)(x + 1) D. The polynomial is prime.
How did geography affect Florida during the Civil War? A. Florida has a long coastline, so it was easy to blockade. B. Florida was far to the south, so few bat
a sphere is circumscribed about an 8-inch by 8-inch by 8-inch cube. Find the volume to the nearest cubic inch.
The exchange rate is £1 =$1.54 how many $ would I get for £200