ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

What mass of copper is consumed in the reaction with hydrochloric acid if 10.0 g of gas is collected?
A delivery service claims that orders arrive before noon 90% of the time. If Amy uses the delivery service 20 times, how many times can she predict the deliveri
The Republican Party was formed in response to
Organism developer from eggs to adult is Called
Which Presidential candidate promised to bring the US out of the economic disaster with his “New Deal”?
-7 2/3 + (-5 1/ ) +8 3/4
A banana costs $0.50 and a piece of candy costs $0.25 at the local cafeteria. You have $1.25 in your pocket and you value money. The money-equivalent value (pay
Una pregunta porque ella no me ama ? :,v
What’s the area of this figure?
What do you believe is the theme of To Kill a Mockingbird? State the theme, and use at least two pieces of evidence from the text to support it. Conclude by dis