harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

the sedimentary rock formed when water deposits tiny particles of clay in very thin, flat layers is called what?
394.6 divided by 9 using compatible numbers to estimate the quotient?
George Washington's government solved some of their economic problems by _____________. (Points : 2) imposing income taxes imposing tariffs taxing paper goods i
Which European country gained control of the Suez Canal, even though it did not finance or participate in its construction? A. Germany B. Belgium C. Netherlands
David and Denise share n pears in the ratio of 4:9. How many pears does Denise have in terms of n?
Colonial powers in the nineteenth century harmed their colonies by... a) creating an entrepreneurial class b) keeping wages low and taxes high c) allowing some
Write 9 decimals with three decimal places that when rounded to the nearest hundredth round to 4.56
simplify: 8.7+5.8-3.1*1*2.3
What is the function of the midpiece of the sperm?
How to say Maze and Runner in Spanish?