MarcEmGamingYT
MarcEmGamingYT MarcEmGamingYT
  • 03-02-2017
  • Spanish
contestada

Use the following grocery store ad to select the correct answer.
¿Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan?

Use the following grocery store ad to select the correct answer Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan class=

Respuesta :

juanjoesgarza juanjoesgarza
  • 03-02-2017
pan $1.50 y el pepinillo $1.00
the answer is a).
good luck
Answer Link
Sithurism
Sithurism Sithurism
  • 04-02-2017
The answer is A, el precio de un pepinillo y dos libras de pan es $4.00. The pickle (pepinillo) is $1.00 each, and it cost $1.50 per pound (libras) of bread (pan). Since it is asking for two pounts, 1.50 * 2 is 3.00. 3.00 + 1.00 = 4.00. Therefor, it cost $4.00 in total.
Answer Link

Otras preguntas

Giving into an aggressor in order to avoid a larger conflict
Researchers attempt to find the truth about a subject. true false
Magnesium and calcium have similar chemical properties because a magnesium atom and a calcium atom have the same (1) atomic number (2) mass number (3) total num
find the area of a regular hexagon with apothem of 17.3 miles long and a side length of 20 miles long.
What is 8.83 rounded to?
What is the half-life of a radioisotope if 25.0 grams of an original 200.-gram sample of the isotope remains unchanged after 11.46 days? (1) 2.87 d (3) 11.46 d
What are two advantages of solar power
Which formula represents strontium phosphate? (1) SrPO4 (3) Sr2(PO4)3 (2) Sr3PO8 (4) Sr3(PO4)2
________________ are the economic foundation for the coastal countries of west and central Africa.
simplify the integer (+24)-(-83)