EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Jimmy loaded three bags of sand into his wheelbarrow. The bags weighed 24 1 2 lbs, 32 3 5 lbs, and 44 1 8 lbs. The total amount of sand in the wheelbar
how does the falcon symbolized the central values of the story
where is the united states of america?
many americans were deeply angered by the
Based on this document, what so you thing Douglas's views were on African Americans?I need help for this question?
a difference between ellis island and angel island
a pool is filled at a rate of 30 gal/min. What is the rate in mL per second?
name the type of subunits that form amylase
27.3= 3/4ywhat does y equal?
which of these identifies the introduction of character and situation in drama? exposition climax rising action resolution