kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

how to solve equations 3y-2x=11 y+2x=9
A restaurant offers a dinner special that has 12 choices for entrees, 10 choices for side dishes, and 6 choices for dessert. How many different meals are possib
people with a lactose intolerance are able to take products such as lactaid that contain the lactase enzyme with their meals. these products can be taken in pil
I need help please and thank you
which type of viral hepatitis is caused by drug use or sexual activity? type a type b
What are the two most important roles of members of congress? Select all that apply
Indirect characterization STEAL guide practice
algebraic expression for four plus twice a number equals six
Which is true about plant and animal cells? Plant cells are prokaryotes, and animal cells are eukaryotes. Plant cells are eukaryotes, and animal cells are prok
solve the following inequality: –1 6(–1 – 3x) > –39 – 2x