SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

Letty groaned as the alarm clock sounded. A textbook was still open next to her on the bed. With eyes half-open, she dressed in her waitressing uniform. Early c
Which of the following statements is not true? An angle bisector can be a median of a triangle. A perpendicular bisector can be an altitude of a triangle. A
Mrs. Sing bought a pound of green beans for $1.80. How much will Mrs. Tennison pay for pounds of green beans?
The electron stable state configuration in atoms is best seen in the ______ configuration. inert gas full d shell full f shell full s shell
solve by the substitution method. 4x + 3y = 13 x + y = 4
Jane Marko buys a car for $43,900. In three years, the car depreciates 48% in value. How much is the car worth in 3 years
How is the world of theatre, opera, and art in "paul's case" like the carnival in "the cask of amontillado" A. Neither represents a world that is not real B. Bo
Explain in terms of the unit circle and geometry why the trig identity cos2 x + sin2 x = 1 holds true for all values of x. PLEASE I NEED HELP ASAP
The cell formed by the union of the ovum and sperm is called a(n) _________. A. Gamete B. Embryo C. Fetus D. Zygote
If 5x+2 is an even integer, find the next odd integer.