nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

A teacher has two students, one two times as old as the other. The teacher is five times as old as the older student, and in 5 years she will be five times as o
What is the volume of this square pyramid?
In your own opinion, which government functions would be best handled by state governments? Check any that apply. making treaties with foreign countries runnin
Your local radio station is having their yearly music player and concert ticket giveaway. For one minute, every 5th caller will win a music player and every 7th
Can Someone help me with this question?
2. What's the difference between kindness and just being nice, and why does it matter? How does this idea contribute to the theme?
Is gingiva (gum) an organ?
________ is the occupational area in which one out of four sociology majors finds employment.
Choose the word pair that would best complete this analogy CUNNINGNESS: SUBTLETY
Which area would you expect to have more rain? (2 points) An area that has very low humidity An area that is located near mountains An area that has very high h