johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

What is Bright and Asks a lot of questions?
Which statements describing how Renaissance ideas spread beyond Italy are true? Choose all answers that are correct. A. Writers such as Machiavelli and Castigli
What year was the city of La Puebla founded? A. 1513 B. 1351 C. 1531 D. 1153
Rewrite the sentence The water was calm, using a metaphor.
What is 14/20 in its simplest form
what is air currents caused by temperature differences
In the sentence below, identify the adverb clause, subordinating conjunction, and the word(s) modified. The green and greasy alligators would not wrestle Steve
raise 2/7 to a fraction with denominator of 28.
how did the Silk Road influence Chinese culture
Help me plz! Which organism is the herbivore in this food web? A. leopard seal B. orca C. zooplankton D. cod