datnicebeird13
datnicebeird13 datnicebeird13
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Which rate is the best deal for a box of cereal?


A.
$2.49 for 14 ounces


B.


$3.49 for 18 ounces


C.
$4.29 for 24 ounces


D.
$6.39 for 39 ounces

Respuesta :

AliNoorullah2
AliNoorullah2 AliNoorullah2
  • 04-02-2018
The answer is c. You find the price per ounce. 4.29/24 = .178 then 3.49/18= .193 then 6.39/39= .163 and 2.49/14 = .177. The cheapest is c. Hope this helps!!!
Answer Link

Otras preguntas

How many 1/10 are in 3?
Social needs are acquired through?
20/10 as a mixed number
solve the following problem: (12×10^9)÷(6×10^5)
What energy is transfomed that takes place you lifting a chair?
Hello. For my french class I have to write a letter to my french friend. In this letter I have to talk about spending my holiday at his house. (for example: wha
what does imperialism mean?
differentiate benzene and cyclohexane
What is the smallest multiple of 6 and 10
Sentence using "preliminary"? Please use an easy one so I can actually draw it, too :PThanks in advance :)